Amikor kertes házakat kezdtünk keresni nem volt kérdés, hogy egy autó beállónyi vagy zsebkendőnyi zöld fű nekünk nem lesz elegendő. Gyerekkorunktól kezdve más volt belénk kódolva, otthonról hoztuk. Köszönhetjük ezt a vidéki múltunknak, családunknak, gyermekkorunk emlékeinek. Így, amikor találtunk egy 2,100 m2-es telket nagyon boldogok voltunk. Úgy éreztük, itt mindennek lesz elegendő hely, amit csak elképzeltünk. Megteremthetjük a saját kis világunkat és közben egy pici darabot zöldebbé tehetünk ezen a bolygón.
Mivel későn költöztünk és szinte esély sem volt rá, hogy 2021-ben ez a projekt tető alá hozható így nem készültünk fel a tavaszra. Mire megérkeztünk, már fagyott volt a föld, nem lehetett szántani. Ezért úgy döntöttünk, hogy először a metszéseket végezzük el, komposztálókat telepítünk, a mellkasig érő gazt megpróbáljuk felszámolni és egy mini veteményessel indítunk. Magaságyásokat kezdtünk telepíteni, amihez az anyag beszerzés hulladékcsökkentő módon történt. A férjem 2,5 sort fel tudott ásni, a föld egyébként olyan száraz volt, hogy majd beletört az ásó, én a pályaszéléről drukkoltam. Szóval csupán két sorral és 5 db raklap magasítóból készült magas ágyással indultunk el. Először az első szint készült el a magaságyásokban így jelenleg még nem magasak de úgy gondoltuk nem várunk addig, amíg 3-4 sornyi magasítót tudunk menteni, úgyhogy belevágtunk. Lépésről-lépésre építkezünk.
November - június
A mulcsolás elengedhetetlen hiszen nincs az a mennyiségű víz, amivel támogatni tudnánk a veteményest. A levágott, frissen szárított fű tökéletesen megfelel erre a célra. Még nincs mindenhol takarva a teljes ágyás, itt is ahogy haladunk a vágással, úgy egészítjük ki a mulcsot.
Mit ültettünk? Bálint gazda könyve sokat segített, hogy amennyire csak lehet, már a téli hónapokban felkészüljünk a tavaszra és beszerezzük a vetőmagokat, átgondoljuk, hogy milyen körforgás szerint szeretnénk ezt a kertet művelni ha már szántani nem tudtunk és nincs készen kapott kert rész. A kialakítás a fantáziánkon, időnkön és energiánkon múlik.
Az első lépés a dughagyma és a borsó vetése volt. A borsót folyamatosan vetettük, ahogy időnk engedte. Még télen ültettünk magról chilit és koktél paradicsomot, ezeknek a palántái szépen fejlődtek és május végén kikerültek az ágyásba. Az albérletből a citromfüvet és a petrezselymet tudtuk megmenteni, az is helyet kapott a rozmaring és a kapor mellett. A piacokon beszerzett és a szomszédoktól kapott palántáink: karalábé, zeller, paraszt paradicsom, fás paradicsom, tv paprika, chili paprika. Magról ültettem fehérrépát, sárgarépát, spárgát, sóskát. Meglátjuk mi lesz belőle.
A mulcsoláson kívül nem avatkoztunk be. Az időjárás folyamatos figyelemmel kísérése egy új fajta ritmust hozott az életünkbe. Ha az időjárás változik, a terveink is változnak. Ha például jön egy vihar igyekszünk menteni a menthetőt, bepakolni az udvarról a törékeny, könnyű dolgokat, kikészíteni az esővízgyűjtőket. Ezt leírni kevés időbe telik de megvalósítani annál több idő. Nem túlzás azt állítani, hogy az életünk teljesen megváltozott. Álmodtunk egy világot magunknak.. és most itt az idő tenni azért a világért. A saját bőrünkön is érezzük a változást. Már kora reggel rettenetesen erősen perzselnek a napsugarak, az árnyék aranyat ér. Amikor
Viszonylag korán kiültettünk mindent, természetesen szoktatással, tehát először csak kivittük a napra, éjszakára behoztuk a palántákat. Időközben nyíltak sorra a kerti virágok is, az alábbi galériában megtekinthető:
Lépésről lépésre haladva fedezzük fel a természet szépségét. A következő bejegyzésben az újrahasznosítás témakörében hozok néhány tippet, tartsatok velünk ezen az utazáson.
Hulladékcsökkentő online konzultáció, mentorprogram: zoldebbbolygo@gmail.com
